20 kwietnia 2021

Kto odpowiada za utrzymanie czystości w miejscu pracy?

utrzymanie czystości w miejscu pracy

Odpowiednio zadbane i czyste miejsce pracy wpływa na morale pracowników, podnosi ich poziom zadowolenia i sprzyja integracji pracowniczej. Dbanie o porządek w miejscu pracy to gwarancja nie tylko efektywniejszej organizacji zadań i obowiązków każdego z pracowników, ale w wielu miejscach również wyznacznik bezpieczeństwa. Kto jednak jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w miejscu pracy?

Porządek w miejscu pracy – przepisy prawne

W świetle prawa za utrzymanie porządku i higieny w miejscu pracy odpowiedzialny jest każdy pracownik. Dbałość o dobro i mienie zakładu to obowiązek wynikający z regulaminu pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP w przypadku nieprzestrzegania przez daną osobę zasad higieny pracy pracodawca ma obowiązek zastosować karę upomnienia, nagany, a w zależności od indywidualnego przypadku może także nałożyć na pracownika karę pieniężną.

Utrzymywanie należytego porządku w miejscu pracy to kluczowa kwestia, która ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo każdego z pracowników. Szczególne znaczenie ma dbanie o higienę i porządek w zakładach przemysłowych, gdzie pozostawione odpady czy zanieczyszczenia mogą spowodować nie tylko zagrożenie wypadkowe, ale również chorobowe (na przykład przez emisję szkodliwych substancji), sanitarno-epidemiologiczne, a nawet mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka pożaru.

Poza pracownikiem także pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zadbać o odpowiedni porządek w zakładzie pracy. Według regulaminu BHP jest on główną osobą odpowiedzialną za higienę pracy i bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych przez niego osób. Oznacza to, że wszelkie prace sprzątające, mające na celu utrzymanie czystości w miejscu pracy, powinien organizować właśnie pracodawca. W zakres jego obowiązków wchodzi także powierzenie wykonywania zadań bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy, takim jak firmy czy agencje sprzątające. W przypadku wielopoziomowej organizacji systemu pracy obowiązek zapewnienia pracownikom optymalnego poziomu higieny i bezpieczeństwa jest częściowo przekazywany osobom zarządzającym danym działem czy zespołem ludzi. Mimo to pracodawca pozostaje w dalszym ciągu odpowiedzialny za całościowy porządek w miejscu pracy.

Utrzymanie czystości w miejscu pracy

Pracodawca ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo oraz swobodę ruchu dla pracowników, uwzględniając wymagania i ergonomię stanowisk. Oznacza to w praktyce, że pracodawcy są zobowiązani zaopatrzyć pracowników w akcesoria i produkty, które pomagają zachować ład w danym miejscu. Są to na przykład:

  • kosze na śmieci
  • niszczarki dokumentów w przestrzeniach biurowych
  • kontenery na odpady
  • środki czystości
  • przybory do sprzątania (mopy, ścierki, wiadra, gąbki)
  • preparaty do higieny osobistej
  • środki do dezynfekcji przestrzeni wspólnej

Równie istotnym obowiązkiem pracodawcy, który skutkuje zapewnieniem odpowiedniego poziomu czystości w miejscu pracy, jest wyznaczenie przestrzeni do spożywania posiłków, w tym także miejsca do składowania odpadów spożywczych.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również